Outdoor Stages Programme

Monday 20th – Sunday 26th June 2022 | Outdoor Programme Ticket

Available with a daily Outdoor Programme ticket, our 2022 lineup of debates, discussions and lectures from leading thinkers and speakers

To purchase Outdoor Programme tickets please click on any Outdoor Programme event on the respective day on programme.

Monday 20th June

PREVIEW
(subject to change)

EMPIRES OF THE NORMANS: CONQUERORS OF EUROPE Levi Roach
3.45-4.45AUDIENCE RE-ENACTMENT OF THE ASSASSINATION OF JULIUS CAESAR
Tristan Hughes & History Hit
WOLFBANE
Michelle Paver
5.30-6.30POWER AND PRIVILEGE: A RECENT HISTORY
Richard Beard & Simon Kuper
HOW TENNIS INVENTED EVERYTHING
Christian Howgill
7.30-8.30TUTANKHAMUN’S TRUMPET: THE STORY OF ANCIENT EGYPT IN 100 OBJECTS
Toby Wilkinson with Tristan Hughes
9.00-10.00THE FAIRY TELLERS: A JOURNEY INTO THE SECRET HISTORY OF FAIRY TALES
Nick Jubber

To purchase Outdoor Programme tickets please click on any Outdoor Programme event on the respective day on programme.

Tuesday 21st June

PREVIEW
(subject to change)

DEVIL-LAND: ENGLAND UNDER SIEGE, 1588 – 1688
Clare Jackson
3.45-4.45HISTORY HIT TV
RURAL LIFE FROM THE 1940’S TO THE PRESENT & BEYOND
Simon Smart, Allen Chalk Chair: James Holland
5.30-6.30PASSING: AN ALTERNATIVE HISTORY OF IDENTITY
Lipika Pelham with Tom Holland
CONTROL: THE DARK HISTORY AND TROUBLING PRESENT OF EUGENICS
Adam Rutherford
7.30-8.30U.S. CIVIL WAR BATTLE BY BATTLE
Iain MacGregor
9.00-10.00TALES OF ANCIENT ROME: THE YEAR OF THE FOUR EMPERORS
Tom Holland

To purchase Outdoor Programme tickets please click on any Outdoor Programme event on the respective day on programme.

Wednesday 22nd June

PREVIEW
(subject to change)

THE PENINSULAR WAR
Peter Caddick-Adams
12.00-1.00HISTORY HIT TV
DEFYING HITLER: THE WHITE ROSE PAMPHLETS
Alexandra Lloyd, Rachel Herring & Amy Robinson
2.00-2.00THE LOST VIRTUE OF MANLINESS
Joanna Grochowicz & Patrick Cordingley
TRAVELS THROUGH TIME: PODCAST WITH LIVE AUDIENCE
Violet Moller & Oskar Jensen
3.45-4.45THE GROWTH OF BRITISH NAVAL POWER
Sam Willis
WAR AGAINST RUSSIA
General Sir Richard Shirreff
5.30-6.30AUDIENCE RE-ENACTMENT OF THE BATTLE OF GUAGAMELA
Tristan Hughes & History Hit
47. SMUGGLING IN THE EIGHTEENTH CENTURY
Alex Preston
7.30-8.30VAGABONDS: LIFE ON THE STREETS OF NINETEENTH CENTURY LONDON
Oskar Jensen
9.00-10.00BEOWULF
Michael Wood

To purchase Outdoor Programme tickets please click on any Outdoor Programme event on the respective day on programme.

Thursday 23rd June

PREVIEW
(subject to change)

STORYLAND: A NEW MYTHOLOGY OF BRITAIN
Amy Jeffs
12.00-1.00THE FATE OF THE PRINCES IN THE TOWER
Matt Lewis
SHADOWLANDS: A JOURNEY THROUGH LOST BRITAIN
Matthew Green
2.00-3.00IN SEARCH OF US: ADVENTURES IN ANTHROPOLOGY
Lucy Moore
THE RED PRINCE: THE LIFE OF JOHN OF GAUNT, DUKE OF LANCASTER
Helen Carr
3.45-4.45THE DEATH OF ALEXANDER THE GREAT
Tristan Hughes
A SHORT HISTORY OF ISLAMIC THOUGHT
Fitzroy Morrissey
5.30-6.30AUDIENCE RE-ENACTMENT OF THE WARS OF THE ROSES
Matt Lewis & History Hit
FALLEN IDOLS: TWELVE STATUES THAT MADE HISTORY
Alex von Tunzelmann
7.30-8.30THE PARTITION OF INDIA: 75 YEARS ON
Barney White Spunner & Kavita Puri
Chair: Trevor Dolby
9.00-10.00STORYTELLING BY THE FIRE
Nicole Schmidt

To purchase Outdoor Programme tickets please click on any Outdoor Programme event on the respective day on programme.

Friday 24th June

PREVIEW
(subject to change)

ROTTEN BOROUGHS AND REFORM
Ben Wilson
10.30-11.30AUDIENCE RE-ENACTMENT OF THE 100 YEARS’ WAR
Matt Lewis & History Hit
THE WESTERN FRONT WAY
Anthony Seldon & David Walsh
12.00-1.00TBC
SAS: SEA KING DOWN
Mark Aston & Stuart Tootal
2.00-3.00KINDRED: NEANDERTHAL LOVE, LIFE, DEATH AND ART
Rebecca Wragg Sykes with Tristan Hughes
THE MONA LISA
Natasha Solomons
3.45-4.45THE SHIP ASUNDER: A MARITIME HISTORY OF BRITAIN IN ELEVEN VESSELS
Tom Nancollas with Dan Snow
THE BBC: A PEOPLE’S HISTORY
David Hendy
5.30-6.30THE LION HOUSE: THE COMING OF A KING – SULEYMAN THE MAGNIFICENT
Christopher de Bellaigue with Dan Snow
HENRY V: 600th ANNIVERSARY
Rory Cox
7.30-8.30HISTORY HIT TV

To purchase Outdoor Programme tickets please click on any Outdoor Programme event on the respective day on programme.

Saturday 25th June

PREVIEW
(subject to change)

TBC
10.30-11.30100. THE GREAT BRITISH DIG: HISTORY IN YOUR BACK GARDEN
Chloë Duckworth with Dan Snow

LOVE AND DECEPTION: PHILBY IN BEIRUT
James Hanning
12.15-1.15THE SHADOW OF EMPIRE: BRITAIN, IMPERIALISM & HOW WE VIEW THE PAST
Samir Puri & Zareer Masani
Chair: Ali Ansari
HOW JAMES BOND WON THE COLD WAR AND SAVED THE WEST
Charlie Higson
2.00-3.00THE WARS OF THE ROSES: ALL YOU NEED TO KNOW
Rory Cox & Dan Jones

THE WRATH TO COME: GONE WITH THE WIND AND THE MYTH OF THE LOST CAUSE
Sarah Churchwell

3.45-4.45HISTORY HIT’S BIG FAMILY QUIZ
History Hit
THE INDUSTRIAL REVOLUTION
Emma Griffin
5.30-6.30BEYOND THE NORTHLANDS: VIKING VOYAGES AND THE OLD NORSE SAGAS
Eleanor Barraclough with Dan Snow
OVERPAID, OVERSEXED AND OVER THERE: HOW A FEW SKINNY BRITS WITH BAD TEETH ROCKED AMERICA
David Hepworth & Mark Ellen
7.30-8.30FREEDOM SONG: WHEN GOSPEL CAME TO THE EMPIRE IN 1871
Vox Holloway Community Choir

To purchase Outdoor Programme tickets please click on any Outdoor Programme event on the respective day on programme.

Sunday 26th June

PREVIEW
(subject to change)

WOMEN AT WAR
Lucy Fisher, Kate Vigurs, Judith Mackrell
10.30-11.30TOUCHING THE PAST: ARCHAEOLOGY AND EXPERIMENTAL ARCHAEOLOGY
Chloë Duckworth, Natasha Billson, Caroline Nicolay
Chair: Luke Winter
TWO TERRIBLE VIKINGS
Francesca Simon
12.15-1.15THE VIEW FROM THE HILL; FOUR SEASONS IN A WALKER’S BRITAIN
Christopher Somerville
ARGENTINA WORLD CUP 1978: FOOTBALL’S DARKEST HOUR
Jonathan Wilson with Tony Pastor
2.00-3.00AFGHANISTAN: FROM THE FIRST AFGHAN WAR TO THE PRESENT DAY
William Dalrymple, Elisabeth Leake, Tom Tugendhat
OTHERLANDS: A WORLD IN THE MAKING
Thomas Halliday

3.45-4.45THE FACEMAKER: ONE SURGEON’S BATTLE TO MEND THE DISFIGURED SOLDIERS OF WORLD WAR I
Lindsey Fitzharris with Dan Snow

To purchase Outdoor Programme tickets please click on any Outdoor Programme event on the respective day on programme.